Позакласний захід Догляд за кімнатними рослинами

30.09.2015

Позакласний захід «Догляд за кімнатними рослинами»

Мета:

  • Поглибити знання учнів про кімнатних рослинах.
  • Познайомити з правилами догляду за різними видами кімнатних рослин.
  • Сприяти розвитку естетичного смаку.

Методи проведення заняття:

  • бесіда,
  • оповідання
  • демонстрація,
  • практична робота.

Міжпредметні зв’язки:

  • ботаніка,
  • література,
  • креслення.

Обладнання:

  • квіти різних видів,
  • пластмасові ємності з під майонезу,
  • шило,
  • свічка,
  • фен ручної,
  • самоклеюча плівка різних забарвлень,
  • ножиці,
  • олівець,
  • лінійка,
  • схеми візерунків,
  • зошит.

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Організаційний момент.

2. Підготовка до заняття.

3. Виклад матеріалу заняття.

3.1. Учитель. Наше заняття ми сьогодні проводимо в шкільній творчої лабораторії «Зимовий сад». Подивіться скільки різноманітних рослин і квітів знаходитися тут. У цій лабораторії учні школи самі доглядають за квітами, проводять різні досліди і експерименти над рослинами. Щоб правильно доглядати за квітами, треба добре їх знати, як поливати рослини, як пересаджувати.

Заняття почнемо з гри: спробуйте розгадати загадки про квіти.

  1. Я прийшов до вас з пустелі,

Мені не страшний вікон іній,

Якщо шкоди ти мені несеш.

Подобається ль твоя долоня?-

Ти по запаху знайдеш. (Герань)

  • З квіткового горщика

    Але все ж я прекрасна.

    Нас багато різних видів.

    Ми всі – одна сім’я. (Бегонія)

  • Нас знайдеш на бульбі, де тепло,

    А у вас – в горщику, — хороший клас.

    Лише б нам було досить світло,

    І квітами ми будемо радувати вас.(Кімнатна троянда)

  • Відповідайте, будь ласка, на питання:

    Для чого потрібні кімнатні рослини?

    Чому люди стали розводити рослини в будинку?

    Яку роль відіграють рослини в житті людини?

    3.2. Учитель. Відомо, що зелені рослини в приміщенні покращують мікроклімат, виділяють леткі речовини – фитоциды, згубно впливають на хвороботворні мікроби. Рослини, правильно підібрані і розміщені з гарним смаком, створюють психологічно сприятливе середовище, позитивно впливають на настрій людей, надають приміщенню своєрідний колорит і створюють певний комфорт. Крім того, живі квіти являють собою вдале прикраса приміщень.

    Основна маса кімнатних рослин вихідці з країн з тропічним і субтропічним кліматом.

    В залежності від місця походження рослини діляться на наступні групи:

    • рослини вологих тропічних лісів – гигрофиты (гигрос – вологий). До цієї групи відносяться: монстера, бегонія, фікус, колеус, бальзамін, зігокактус, традисканция, циперус, эпифиллюм (амазонська лілія), глоксинія.

    Розповідь учениці про бегонії.

    • рослини субтропіків – мезофиты (мезос — середній). До цієї групи відносяться: лимон, пеларгонія, фуксія, абутилон, аспарагус, гібіскус-китайська троянда, гортензія, зефірантес-вискочка, ломикамінь, кислиця, клівія, хлорофітум, кринум, папороті, узумбарская фіалка, амариліс, аспідістра.
    • рослини пустель і напівпустель – ксерофиты (ксерос-сухий). До цієї групи рослин належать: алое, кактуси, опунції, каланхое, гемантус, молочай, сансев’єра, фінікова пальма.

    Розповідь учениць про алое, кактуси, молочай.

    Запропонувати учням визначити, до якої групи відносяться зачитываемые назви рослин, і визначити, чи знаходяться дані рослини в зимовому саду.

    В залежності від декоративних властивостей рослини діляться ще на 6 груп.

    Учні самі називають рослини. Учитель додає.

    1 група – декоративно – квітучі рослини. Вирощують виключно заради красивого ефектного цвітіння (цикломены, пеларгонії, гібіскус і т. д.).

    2 група – декоративно – листяні рослини. Рослини з красивою формою листя (пальми, папороті та ін) або незвичайної і строкатою їх забарвленням (бегонії, колиеумы).

    3 група – ліани . Рослини мають довгі трав’янисті або здерев’янілі стебла (циссус, традесканцію).

    4 група – ампельні рослини. Рослини з довгими, звисаючими пагонами. (циссус, традесканцію).

    5 група – сукуленти. Рослини із соковитими, м’ясистими стеблами або листям часто химерної форми (кактуси, агави, алое).

    6 група – епіфіти. Рослини, які оселяються на стовбурах і гілках дерев. (орхідеї, бромелии).

    3.3. Закріплення матеріалу. Гра «Знайди рослину за описом».

    • листки вкриті волосками, випаровують ефірні масла. Рослину можна відрізнити по характерному запаху (пеларгонія);
    • це рослина з гарними листками, рожевими квітками, що росте в тропіках (бегонія);
    • красиве рослина зі звисаючими стеблами, листя зелене, у деяких є білі смуги (традесканція);
    • рослина, що має яскраві квіти і пророкує погоду (бальзамін);
    • рослина – очищувач повітря (хлорофітум);
    • найвідоміше лікарська рослина (алое);
    • рослина з «фальшивими листочками» (аспарагус).

    3.4. Учитель. Для того щоб успішно вирощувати і доглядати за кімнатними рослинами необхідно створити особливості їх природного середовища існування і по можливості наблизити до них умови вирощування.

    Головне для рослин світло, тепло і полив. Про особливості догляду за певними видами рослин розповіли учениці.

    Догляд за рослинами полягає також у їх підгодівлі. Підживлення рослин здійснюють навесні і влітку, в період активного росту і цвітіння. У продажу зараз є великий вибір добрив, як у вигляді гранул, так і рідкі добрива. Можна застосовувати і органічні добрива.

    Під час інтенсивного росту рослини потрібно підгодовувати раз в 10-14 днів.

    Поряд зі звичайними підгодівлями можна протягом літа кілька разів проводити позакореневе, обприскуючи надземну частину рослини розчинами добрив. (Додаток 1 ).

    3.5. Учитель. Всі кімнатні рослини потребують регулярної пересадки. Молоді і швидкозростаючі рослини потрібно пересаджувати щорічно. Більш великі рослини і повільно зростаючі пересаджують рідше – раз в 2-3 роки.

    Рослини зазвичай пересаджують навесні (з кінця лютого по травень, з початком зростання), щоб вони за літо встигли добре вкоренитися і зміцніти до зими. У нас на півночі термін початку пересадки може бути зрушений (з кінця березня).

    За місяць до пересадки рослини можна 1-2 рази підживити розчином сечовини.

    3.6. Підготовка тари під пересадку. У продажу є велике різноманіття посуду для квітів: керамічна, пластмасовий, порцеляновий та ін. Але найкраще рослини садити в звичайні глиняні горщики. Часто використовують пластмасові горщики, тому що вони не дорогі, легко миються, мають гарний зовнішній вигляд. Але в них важче регулювати полив. Щоб вода не застоювалася, у цих горщиках роблять у денці отвір, шар дренажу і земляну суміш більш пухкою.

    4. Алгоритм виконання практичної роботи.

    Для озеленення шкільних приміщень ми з вами будемо використовувати ємкості з-під майонезу.

    4.1 Зробити отвір у денці можна нагрівання шило над вогнем (використовуємо свічку); Дотримуємося.

    4.2 Наклейку з бічної сторони ємності можна прибрати за допомогою ручного фена. Нагріваємо етикетку феном і акуратно знімаємо. Вдома можна використовувати духовку газової або електричної плити, заздалегідь нагріваючи її до температури 30 0 -40 0 С.

    4.3 Бокові сторони ми будемо прикрашати самоклеющейся кольоровим папером, використовуючи візерунки північних орнаментів для в’язання рукавиць. Символи: «змійка» — символ води, «жіноча фігура» — символ родючості, «ромб» — символ землі. Часто у візерунках використовуються обереги (від слова оберігати або захищати) «хрестику на поперечці» або «лялечки на поличці». (Додаток 2 ).

    4.4 На зворотному боці самоклеющейся паперу за допомогою лінійки і олівця, у відповідності зі схемою, нанести візерунок за вибором. Вирізати візерунок.

    4.5 На бічній стінці ємності нанести попередню розмітку розташування малюнка. Поступово знімаючи зворотний шар з паперу, наклеїти візерунок на бічну сторону ємності.

    4.6 Показ прийомів оформлення горщиків.

    Інструктаж з ВІД – безпечні прийоми роботи з ножицями, свічкою і шилом.

    5. Практична робота. Контроль за виконанням роботи і безпечних прийомів.

    6. Підведення підсумків .

    Що нового дізналися?

    Що сподобалося в роботі?

    Як ще можна оформити горщики?

    Показ оформлених горщиків. (Додаток 3 ).

    Прибирання РМ.

    Учитель. Заняття мені хочеться закінчити словами з книги, виданої ще в позаминулому столітті: “Якщо квіти не гарні або чим-небудь не задаються, то прямо вам скажу, що без належного догляду вони і задаватися ніколи не будуть; якщо ж хто ледачий доглядати за квітами, то краще їх і не розводь, те ж можна сказати і щодо приміщення. У невідповідному місці і з хорошим доглядом квіти хорошими бути не можуть».

    Література:

    1. Технологія: Підручник для учнів 7 – го класу загальноосвітньої школи (варіант для дівчаток) В. Д. Симоненко, О. В. Табурчак, Н.В.Синиця та ін; Під ред. Ст. Д. Симоненко –М. Вентана – граф, 2001. — 240 с. іл.
    2. Колбасенко М. Н. Севастьянова З. П. Дидактичні матеріали з екології (регіональний компонент): Учеб.-метод. посібник. – 2-е вид. перероб. і доп. – Архангельськ: Поморський держ. ун-т, 2003. – 176 с.
    3. Візерункове в’язання (з колекції музею). Архангельський госуд. музей дерев’яного зодчества і народного мистецтва «Малі Карели». – Архангельськ, 2000.
    4. ЩипаковаМ. Рукавиці з мотивів північних візерунків. Для тих, хто в’яже. – Вид-во «Правда Півночі», 1991.
    5. Енциклопедія кімнатного квітникарства Упоряд. Б. Н.Головкін. – М. Народна творчість, 2001. – 296 с. іл.

    Короткий опис статті: догляд за кімнатними рослинами Даний захід сприяє розвитку пізнавального інтересу учнів до кімнатним рослинам. На позакласному заході учні дізнаються про групи рослин, про правильному догляді, підготовці тари до пересадки. У практичній частині учні оформляють горщики для посадки кімнатних рослин північними орнаментами.

    Джерело: Позакласний захід «Догляд за кімнатними рослинами»

    Також ви можете прочитати