Урок пізнання світу в 3-му класі Рідкісні рослини і тварини Казахстану

19.02.2017

Урок пізнання світу в 3-му класі «Рідкісні рослини і тварини Казахстану»

Мета:

  • Узагальнити знання учнів про значення рослин у житті тварин і людини, вчити дбайливо ставитися до рослин, розглянути основні екологічні правила, які для кожної людини повинні стати нормою поведінки в природі.
  • Розвивати мислення учнів, пізнавальний інтерес.
  • Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання:

  • Ілюстрації зображень конвалії, вітрогонки, дзвіночка, валеріани та ін
  • Відеофільм про Червону книгу слайдфільм про рідкісних рослинах Казахстану.
  • Схеми «Правила поведінки в природі».
  • Картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Вчитель: Ви вже дуже багато дізналися про рослинах і ці знання зараз покажете. Тема сьогоднішнього уроку «Рослинний світ потребує захисту людини».

– Як ви думаєте, чи потрібно охороняти рослини? Навіщо?

– Які заходи по охороні рослин вам відомі?

2. Перевірка домашнього завдання

А) фронтальний опитування

– Які групи рослин ви знаєте? (Водорості, мохи, папороті, хвойні, квіткові)

– А на вигляд як можна розділити рослини? (На дерева, чагарники і трави)

– Що ви можете розповісти про дерева? Чагарниках? Трав’янистих рослинах?

– Розкажіть про диханні рослин.

– Розкажіть про живлення рослин.

– Чому рослини не можуть жити без сонячного світла?

– Чому ж тварини і люди не можуть жити на Землі без рослин?

– Скільки років можуть жити рослини? (1 рік або кілька)

– Наведіть приклади однорічних рослин.

– Чому такі рослини, як капуста, пшениця, рис, редис називають культурними?

– Наведіть приклади багаторічних рослин.

– А за умовами виростання які види рослин ви знаєте? (1. Вологолюбні і водні; 2. Посухостійкі; 3. Теплолюбні; 4. Холодостійкі; 5.Світлолюбні; 6.Тіньовитривалі.)

Б) Індивідуальне опитування по карткам 2 людини

Картка 1. чи Можуть тварини і рослини жити на Землі без рослин? Чому? Відповідь напишіть.

Картка 2. Прочитайте текст. Скільки в ньому помилок? Перепишіть текст правильно.

У хвойних рослин немає листя, а хвоїнки. У сосни, модрини вони всю зиму зелені. Ранньою весною можна побачити, як цвітуть хвойні рослини. У сосни і ялини дозрівають плоди — шишки. В них знаходяться насіння.

3. Робота по темі

1) – Давайте проведемо вікторину «Дізнаємося рослини» з метою повторення — це нам допоможе в роботі над новою темою.

Учитель читає опису рослини. Перший отгадавший учень вписує назва рослини в порожні клітини на дошці.

А) Вся галявина вкрита блакитними, синіми, рожевими квітами. Всі трохи схилили голівки і здається: ось-ось пробіжить вітерець — і над галявиною почується тихий срібний передзвін.

Урок пізнання світу в 3-му класі Рідкісні рослини і тварини Казахстану

Б) Гірлянди білих маленьких дзвіночків висять навесні між загостреними листками. А влітку на місці квіток з’являється червона ягода. Але не бери її в рот – вона отруйна.

Урок пізнання світу в 3-му класі Рідкісні рослини і тварини Казахстану

В) Один з найбільш ранніх квіток у наших лісах і степах. Часто його називають проліском, адже він з’являється, коли подекуди ще лежить сніг, коли вітряно, холодно. І ніби тремтить квітка на вітрі.

Урок пізнання світу в 3-му класі Рідкісні рослини і тварини Казахстану

– Перед вами 3 рослини: дзвіночок, конвалія і анемона. Що ви можете розповісти про ці рослини? (Це травянисты рослини. Відносяться до групи квіткових рослин.)

– Що ви знаєте про квіткові рослини?

– чи Часто ви зустрічаєте ці рослини? (Немає.)

– Ці рослини занесені в особливу книгу, куди записують дуже рідкісні, зникаючі види рослин. Хто знає, як називають цю книгу? (Червоної).

– Як потрібно ставитися до рослин, які занесені в Червону книгу?

2) Визначення мети уроку :

– Як ви думаєте, про що на уроці ми будемо говорити? (Про рідкісних рослинах, навіщо їх треба охороняти)

3) Бесіда про значення рослин для тварин і людини.

– Як добре, що є рослини! Без рослин не було б життя на планеті Земля.

– Яке значення мають рослини для людини? (Людина отримує від рослин кисень,їжу,ліки, тканини – льон, бавовна, деревину.)

– Яке значення мають рослини для тварин? (Рослини дають кисень служать притулком, їжею, ліками.)

– На жаль, господарська діяльність людини змінює умови життя рослин. Приміром, на місці лісу люди будують завод або риють кар’єр, на місці луки влаштовують ферму. Багато дикорастущи х рослин гине. Так поступово людина як би настає на природу. Тому рослини потребують захисту, охороні.

– Давайте подивимося невеликий уривок з фільму про рослинах, де йдеться про Червону книгу.

Перегляд фільму.

– Як ви вважаєте, чи дотримуються правил поведінки у природі, коли їдуть відпочивати, йдуть у ліс?

– Все дбайливо ставляться до рослин? А ви?

4. Робота з вироблення «Правил друзів природи».

– Давайте виробимо з вами правила, як вести себе повинен кожен, перебуваючи на природі, щоб не зашкодити рослинам.

– Ви будете працювати по 6 чоловік в групі та для кожного знака виробите забороняють правила. А потім по 1 людині від кожної групи представите ці правила, а ми всі разом запишемо їх у зошит.

Кожній групі дітей видається 1 заборонний знак і по ньому діти формулюють правило.

А) Не рви квіти.

Б) Правильно збирати лікарські рослини.

В) Не вытаптывай траву і грунт.

Г) Не ламай гілки.

Д) Не зашкодь кору дерев.

5. Робота з підручником.

– Ми поговорили про правила поведінки в природі, про Червону книгу. А зараз давайте прочитаємо статтю підручника і порівняємо, чи всі питання про охорону ми торкнулися або щось ще ви дізналися нового.

Читання тексту частинами.

– Які знання ви почерпнули з цього тексту, про що ми ще не говорили? (Про заповідники.)

– Для чого створюють заповідники? (Всі об’єкти заповідників — рослини, тварини, ґрунт, вода, перебувають під захистом держави. Законом заборонено зривати в цих зонах рослини, полювати на тварин, вивозити ґрунт і камені.)

– В Республіці Казахстан 10 заповідників та національні парки.

– Хто з вас відвідував національний парк Каркаралинска?

– Як ви себе вели в національному парку?

– Давайте подивимося слайд-фільм про рослини Казахстану, які потрібно охороняти, вони занесені в Червону книгу. Ці рослини можна зустріти в Каркаралинске, в інших заповідниках. А деякі навіть ростуть у нашій місцевості.

– Постарайтеся записати назви цих рослин до собі в зошит.

Перегляд слайд-фільму.

– Які рослини ви записали? (Зачитайте.)

– А хто з вас був у Ботанічному саду р. Караганди? У зимовому саду нашого міста?

– Там вирощують не тільки наші місцеві рослини, але і найбільш цікаві та рідкісні рослини зі всього світу. Ботанічний сад схожий на природний музей. Людина, який відвідав ботанічний сад, знайомиться з рослинами нашої країни і всього світу.

4. Закріплення

– Хлопці, над якою темою ми сьогодні працювали?

Короткий опис статті: теплолюбні рослини У статті представлена розробка відкритого уроку, метою якого є узагальнення знань учнів про значення рослин в житті рослин і людини, вироблення основних екологічних правил поведінки в природі.

Джерело: Урок пізнання світу в 3-му класі «Рідкісні рослини і тварини Казахстану»

Також ви можете прочитати